Möt våren i Holland 2026

Den klassiska blomster resan

Vi möter våren i Holland och har som vanligt ansträngt oss för att göra denna resa till en upplevelse att minnas. Färgsprakande blomster fält varvat med storstads upplevelse i Amsterdam, med intressant stadsrundtur på stadens vackra kanaler.

Dag 1. Hemorten-Lübeck. Bussen tar oss ner genom vårat avlånga land. Korta färjeturer Helsingborg-Helsingör-Rödby-Puttgarden. Och vi har passerat genom Danmark och når Tyskland. Middag och övernattning på Lübeck Aquarium.

Dag 2 Lübeck-Huizen. Efter en god frukostbuffé bänkar vi oss på bussen och sätter fart ut på de Tyska motorvägarna. Vi stannar givetvis under dagen för fika och lunch. Vi kör in i Holland och kommer under eftermiddagen ut till Nordsjön. Här kör vi ut på den drygt 3 mil långa vallen eller Afsluitsdijk som binder samman provinsen Noord-Holland och provinsen Fryslân. Ett gigantiskt bygge som uppfördes mellan 1927-1933. Dess historia får vi höra mera om. Ett foto stopp görs vid monumentet och vi befinner oss ute i Nordsjön. Färden går sedan ut mot Enkhuizen där vägen går ut genom den stora insjön IJselmeer till Lelystad och vi når sedan Huizen där vi checkar vi in på Fletcher hotel och vi äter en gemensam middag. Huizen är en pittoreskt stad som under medeltiden fungerade som ett fiskeläge.

Dag 3. Delft/Keukenhof. Stärkta av en god frukost startar vi en ny spännande dag. Bussen tar oss till porslins staden Delft. Här fanns förr ett flertal porslins fabriker.Nu finns endast två kvar. Vi kommer att besöka en utav dom. Vi får en kort guidad tur där vi får veta hur denna vackra fajans tillverkas. Och det finns möjlighet att handla med sig trevliga porslins föremål. Bussen kör sedan vidare till Lisse och blomsterparken Keukenhof. Här strosar ni själva runt i denna fantastiska park och kan njuta av miljontals olika lökväxter. Färger och dofter ger oss en skön vårkänsla Man kan också titta in i växthusen och den som vill kan få tips om hur man binder vackra blomster arrangemang. Och kanske lockas vi av att handla med oss lite lökar till vår egen trädgård eller balkong. Åter på hotellet serveras en god middag.

Dag 4 Amsterdam. Efter frukost startar vi en ny spännande dag. Vi börjar den med att besöka en bondgård. Här får vi se hur man gör äkta Holländska träskor följt utav ost tillverkning. Vi får även provsmaka gårdens ostar som har många spännade smaker. I den välsorterade butiken kan man köpa med sig sin favorit. Här finns även massor av trevliga souvenirer. Bussen tar oss sedan till dom centrala delarna av Amsterdam. Ni kommer att få lite fri tid för lunch och kanske flanera runt i folklivet.Under eftermiddagen gör vi en båttur på Amsterdams kanaler. Detta är bästa sättet att göra en stadsrundtur på. Vi ser dom pampiga köpmanna husen som kantar kanalerna men även många husbåtar i olika skick. Efter detta tar oss bussen tillbaka till vårat hotell i Huizen där middag serveras.

Dag 5. Huizen-Lübeck. Efter frukost lämnar vi hotellet. Vi kör upp genom dom nya polder områdene (alltså dom nya land arealer som man har vunnit tillbaka från havet). Här kan vi nog få se dom sista blomster fälten innan vi når den tyska gränsen. Om trafiken har flutit på så tänkte vi besöka ett större shopping center i Lübeck med många olika butiker. Här kan man med fördel fylla upp barskåpet. I kväll bor vi på Hotel Lübeckerhof och vi äter resans sista middag.

Dag 6.Lübeck-Hemorten. Frukost och vi kör till färjorna. Puttgarden-Rödby vidare genom Danmark och sedan färja Helsingör-Helsingborg. Bussen tar oss sedan upp genom vårt avlånga land mot våra hemorter. Vi stannar givetvis för fika och mat på passande ställen.